Sanatsal Terapi Uygulamaları

Sanatsal terapi uygulamaları yapılmaktadır.

Drama

Drama, aslında “hareket etmek” kökünden türetilmiş bir tiyatro terimidir. En genel anlamıyla herhangi bir olguyu tiyatro tekniklerinden yararlanarak ve oyunlar geliştirerek yaşantıya dökmektir. Çocuk psikolojisinde ise drama, hayatı bir oyun içerisinde tanımak, gerçeğe hazırlanmaktır.

Kurumumuzda da drama eğitimi gruplar içerisinde tam da bu şekilde kullanılır. Temel amacımız, çocuklarımızın derslerde işlediği üniteleri ve gerçek hayatta ihtiyaç duyduğu becerileri sınıfın eğlenceli ortamında onlara kazandırmaktır. Özgüven ve yaratıcılığı arttıran bu aktiviteler çocuklarımızın yaşayarak öğrenmesini sağlamaktadır. Bu eğitimler sayesinde istenen davranışlar çocuklarımıza doğrudan kazandırıldığı gibi, özel çocukların okula ve öğrenmeye hazırlık eğitimlerinde drama en hızlı gelişim vadeden araçlardandır.

Her yaştan ve seviyeden tüm çocuklarımızı drama gruplarımızda bu kazanımlarda bize eşlik etmeye bekliyoruz.

Müzik

Bir anlamda hayatın kendisi olan müzik aslında tüm varlığımızın seslere yansımasıdır. Gerek yapılırken gerek dinlenirken büyük bir dikkat ve çaba ister, ve en baskın duyu organlarımızdan biri olan ve sadece işitme ile ilgili değil denge gibi konularda da direk beyinle ilişkisi olan kulaklarımıza hitap eder.

Kurumumuzda hem bireysel hem de grup eğitimleriyle müzik derslerine yer vermekteyiz. Bu derslerle sağlanan en büyük iki kazanımımız ince motor becerilerindeki gelişim ve konuşmaya yardımcı olmaktır. Herhangi bir çalgıyı çalmak beynin farklı bölgelerini bir arada çalışmaya zorlayarak gelişim sağladığı gibi müziğin detaycı doğası da çocuklarımızın ince motor becerilerini ilerletmeye yardımcı olur. Ayrıca şarkı söylemenin normal konuşmaya oranla zorluğu ve çekiciliği, dinleyen çocuklarımızı konuşmaya özendirdiği gibi şarkı söyleyenlerin de daha güzel konuşmasını, konuşmasının daha hızlı gelişmesini, telaffuzunun ve akıcı konuşmasının ilerlemesine katkıda bulunur. Bunlarla beraber çocuklarımızın seviyesine göre ünitelerle paralel yapılan şarkılar eğlenceli bir pekiştireçtir. Ayrıca birçok özel çocuğun müziğe karşı özel bir yeteneği olduğu, seslere karşı daha duyarlı olduğu bilinmektedir.

Her yaştan ve seviyeden tüm çocuklarımızı müzik gruplarımızda bizlerle beraber şarkı söylemeye ve çalmaya davet ediyoruz.