Koklear İmplant

Koklear İmplant; İşitme cihazlarından az ya da hiç yarar sağlayamayan ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylere yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış elektronik bir aygıttır.

Günlük sesleri elektriksel uyarımlara dönüştürür. Uyarımlar işitme sinirini uyarırlar ve beynin ses olarak algılamasını sağlarlar.

İşitme cihazları, sesin şiddetini yükseltirken, koklear implant beyne ses sinyallerini göndermede problem yaşayan kokleanın görevini yerine getirir.

Koklear İmplan iki kısımdan meydana gelir
• Operasyon ile yerleştirilen iç kısım implant
• Konuşma işlemcisi dış kısım

  • Koklear İmplantın Yararları nelerdir?

Koklear İmplant işitme cihazıyla olduğundan daha iyi bir işitme sağlar

Koklear İmplant, gürültülü ortamda işitmeye daha iyi odaklanabilmeyi sağlari

İşitilmeyen seslerin koklear implanttan sonra işitilmeye başlanır.

Kendilerine seslenen kişileri,alarmları,yaklaşan araçları işitebilme( Koklear İmplant sayesinde kendilerini daha güvende hissetme)

Koklear İmplant sayesinde telefonda ki sesi daha net anlarlar ve konuşurlar.

Koklear İmplant ile müzikten keyif alırlar.

Koklear İmplantlı Çocukların Eğitimi ve Rehabilitasyonu

Dil ve konuşma gelişimi doğumla başlayan ve tüm hayatımız boyunca devam eden bir süreçtir. Doğumdan sonra bu sürecin başlaması için çocukların işitiyor olması gerekmektedir.

Bilimsel araştırmalar çocukların ilk altı ay içinde işitme yetersizliği olan çocuğa işitmesini sağlayacak bir cihazın verilmesi, işiten yaşıtlarına yakın bir dil kullandıklarını göstermiştir.Özellikle ileri ve çok ileri derecede işitme yetersizliği olan çocuklar işitme cihazı ile yeterli işitme sağlayamamaktadır. Bu çocuklara işitme rehabilitasyonu için koklear implant uygulaması gerekmektedir.Koklear implant ve işitme cihazı uygulamaları, işitme kaybını ortadan kaldırmak için yapılması gerekendir.Ama çocukların konuşmayı öğrenmesi için yeterli değildir.Koklear implant uygulaması ile başlayan eğitimin desteği ile çocuklar bulundukları toplumun dilini öğrenecek ve yaşıtları ile aynı düzeyde olacaklardır.

Koklear implantın başarısı alanında uzman odyolog, işitme engelliler öğretmeni ,dil ve konuşma terapisti ,çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanın işbirliği ile birlikte çalışmasına bağlıdır.