Otizm

İletişimsel bozukluk ve dilde gecikme olarak ilk belirtilerini gösteren otizmde erken müdehale ve yoğun eğitim bilinen ve kanıtlanmış tek çözüm yoludur.

Otizmli çocuğun terapi programını belirlemeden önce ayrıntılı iyi bir değerlendirme yapılmalıdır.

Detaylı değerlendirme sonucu çocuğu iyi tanımak terapi başarısını artırmaktadır.

Biz Duyum ailesi olarak otizmli çocuğumuzun eğitimli koordinatörleri tarafından değerlendirilir. Gerekli olan programları belirler ve uzman kadromuzla birebir terapi programlarını uygularız.

Biz otizmde Türkiye’de ilkler arasında yer aldığımız 12 yıldır uyguladığımız temellerin İsrail’li terapist Ziva Rom ile attığımız sürekli yurtdışı ve içi kurslarla geliştirdiğimiz DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSİ’ni yapıyoruz. Duyu bütünlemede Ayres değerlendirme testi ile detaylı değerlendiriyoruz. Tüm duyulara yönelik bireysel terapi ile çocuğunuzu maksimum düzeyde geliştiriyoruz.

 

 

Kurumumuza ilk başvuran ailemiz ve çocuğumuz görüşmeye alınır. Görüşmenin seyrine ve sonucuna göre gerekli değerlendirmeler yapılarak  çocuğun düzeyi saptanır. Tüm eğitim alanlarında ihtiyaçları belirlenir.

Çocuğun bireysel hızına, fizyolojik yapısına, tüm hazır bulunuşluk düzeyine uygun eğitim planları belirlenip çalışmaya başlanır.

Kurumumuza devam etmekte olan çocuklarımız içinde belli aralıklarla ilerlemeleri saptanarak gerekli program değişikliklerine gidilmektedir.

Ayrıca değerlendirme yapılan tüm çocukların örgün eğitimde (kaynaştırma öğrencisi olarak) yer alabilmesi için gerekli önlemler alınarak girişimlerde bulunulmaktadır.